ევროქიმი აგრონომიული ვებინარების მეშვიდე სეზონს იწყებს
კორპორატიულ აგრონომიულ არხზე “ევროქიმის სასუქები” RuTube-ზე იწყება კომპანიის საგანმანათლებლო აგრონომიული ვებინარების მეშვიდე სეზონი. ათიდან დაგეგმილი გამოშვებებიდან პირველი 10 თებერვალს პირდაპირ ეთერში გაიმართა და მიეძღვნა სანდო აგრონომიული ცოდნის მიღების თემას ციფრული ტექნოლოგიებისა და ხელოვნური ინტელექტის ინსტრუმენტების აქტიური განვითარების პირობებში.
დისკუსიაში მონაწილეობდნენ ბიოლოგიურ მეცნიერებათა კანდიდატი, კ. ა. ტიმირიაზევის სახელობის რუსეთის სახელმწიფო აგრარული უნივერსიტეტის – მოსკოვის სასოფლო-სამეურნეო აკადემიის დოცენტი ვსევოლოდ ლაპუშკინი და აგრობლოგერი-პრაქტიკოსი, სარატოვის ოლქიდან ფერმერი მაქსიმ ლიახოვი. შეხვედრის მოდერატორი იყო კომპანია „ევროქიმის“ აგროქიმიური სამსახურის ხელმძღვანელი მარია ვიზირსკაია.
გაზაფხულის ვებინარების ციკლი ჩატარდება თებერვლიდან აპრილის დასაწყისამდე და ტრადიციულად მიძღვნილია სასოფლო-სამეურნეო სეზონის დაწყებას. გამოშვებების თემატიკა ასახავს მცენარეთა მინერალური კვების ყველაზე აქტუალურ საკითხებს და თანამედროვე გამოწვევებს, რომელთა წინაშეც დგანან აგრარები - როგორც რუსეთში, ისე მეზობელ ქვეყნებში.
ვებინარების სერიის ფარგლებში საკუთარი ცოდნითა და პრაქტიკული გამოცდილებით გაუზიარებენ კომპანია „ევროქიმის“ აგროქიმიური სამსახურის სპეციალისტები, ასევე მოწვეული ექსპერტები - მეცნიერები, გადაწყვეტილებების მომწოდებელი კომპანიების წარმომადგენლები და პრაქტიკოსი სასოფლო-სამეურნეო მწარმოებლები, მათ შორის ფერმერები და მსხვილი აგროჰოლდინგების წარმომადგენლები.
განვითარების წლების განმავლობაში „ევროქიმის“ პროექტი ერთჯერადი საგანმანათლებლო ინიციატივიდან გადაიქცა ერთ-ერთ თვალსაჩინო ექსპერტულ ვიდეოფორმატად რუსულენოვან აგრარულ სეგმენტში. გასულ წელს კომპანიის ვებინარებმა მიიზიდა დაახლოებით 10 ათასი დარგის სპეციალისტი რუსეთიდან და სხვა ქვეყნებიდან, რაც პროფესიონალური აუდიტორიის სტაბილურად მაღალი ჩართულობის დემონსტრირება იყო.
პროექტის მიმართ ინტერესი მნიშვნელოვანწილად განპირობებულია თემების აქტუალობითა და მათი პრაქტიკული მიმართულებით. მეშვიდე სეზონის პროგრამაში შედის - ციფრული ტექნოლოგიების გავლენა სასოფლო-სამეურნეო წარმოებაზე, ფერტიგაცია და ზუსტი მიწათმოქმედების ელემენტები, ნიადაგის დიაგნოსტიკა, გოგირდის დეფიციტი, ნიადაგის ნაყოფიერების აღდგენა, სარეველა მცენარეულობის მართვა და სხვა გამოყენებითი საკითხები. ცალკე გამოშვება დაეთმობა აგროპრაქტიკას ყაზახეთის მშრალი რეგიონების პირობებში - რესპუბლიკის ნიადაგურ-კლიმატური თავისებურებების გათვალისწინებით.
პირდაპირი ეთერების განრიგი:
• 10 თებერვალი - AgroKnow - აგროწოდნა ინფორმაციული რევოლუციის პირობებში;
• 17 თებერვალი - ეფექტური აზოტოვანი კვება. კლასიკური სქემების ეფექტიანობის ანალიზიდან ახალ გადაწყვეტილებებამდე;
• 24 თებერვალი - ეფექტური ფოსფორული კვება კლიმატური რისკების პირობებში;
• 3 მარტი - აზოტოვანი კვება უკვე აღარ არის იგივე. როგორ მოქმედებს აგროკლიმატური სტრესები აზოტოვან გამოკვებებზე;
• 10 მარტი - ფერტიგაცია - მცენარეთა მინერალური კვების ეფექტური მეთოდი;
• 17 მარტი - ვის ვკვებავთ? - ანუ როგორ ავირიდოთ ხარჯები სარეველების მოსავლიანობის ზრდაზე;
• 19 მარტი - სპეციალური გამოშვება ყაზახეთისთვის: სასუქებთან მუშაობის სტრატეგია ყაზახეთის რესპუბლიკის ცვალებად კლიმატურ პირობებში. რა ავირჩიოთ - სტაბილურობა თუ ინოვაციები;
• 24 მარტი - არაზუსტი მიწათმოქმედება და არსებობს თუ არა მისი დაზუსტების კურსი;
• 31 მარტი - ნიშური კულტურები: დანერგვა გააზრებულად და სწორი კვებით;
• 7 აპრილი - უკეთ გაიცანი შენი ნიადაგი: დახარჯე აგროქიმიურ მომსახურებაზე, რათა დაზოგო სასუქებზე.
ყველა გამოშვება ხელმისაწვდომი იქნება ჩანაწერის სახით კორპორატიულ არხზე „ევროქიმის სასუქები“ RuTube-ზე, ასევე შეკრებილი იქნება კომპანიის ვებგვერდზე ვებინარების სპეციალურ ვებ-გვერძე